sobota, 26 lutego 2011

W marcu 2011 ostatnia część cyklu "Harper Connelly" Charlaine Harris!

Przeglądając zapowiedzi na stronie Fabryki Słów znalazłam taką niespodziankę: już w marcu ukaże się "Grobowa tajemnica"! Przyznam, że po przeczytaniu w zeszłym roku "Grobowego zmysłu" i "Grobu z niespodzianką", nie czekając na polskie wydanie, dokończyłam serię w oryginale - cóż, cierpliwość to zdecydowanie moja słaba strona...

Serię polecam nie tylko fanom Sookie Stackhouse (sztandarowego "produktu" tej autorki). Na swój sposób jest bardziej uniwersalna - bez wampirów, wilkołaków i reszty magicznego świata. Harper Connelly to w sumie zwykła dziewczyna, która wskutek porażenia piorunem zyskuje niecodzienną umiejętność: czuje zwłoki, widzi ostatnie chwile przed śmiercią oczami zmarłych. Wykorzystuje to zarobkowo - wraz z bratem "nabytym" poprzez małżeństwo ich rodziców jeździ po Stanach pomagając w rozwiązywaniu zagadek niewyjaśnionych zgonów. Harper  wierzy przy tym, że gdzieś tam odnajdzie choćby ciało siostry, która zniknęła bez śladu kilka lat wcześniej.

Każda część cyklu zawiera osobną zagadkę kryminalną, ale warto przeczytać je po kolei, bo autorka obok wątku sensacyjnego snuje wątek romantyczno-obyczajowy. Poza tym wraz z bohaterką szukamy śladów zaginionej siostry.

Charlaine Harris czyta się przyjemnie. Ostatnia część cyklu ("Grobowa tajemnica") jest wprawdzie, moim zdaniem, najsłabsza, ale zapewne po części wynika to z faktu, że w niej autorka wyjaśnia, zamyka wątki serii.  Moim faworytem cyklu jest "Lodowaty grób" i to wcale nie ze względu na silnie zarysowany motyw "uczuciowy". Po prostu wątek kryminalny tej części jest najciekawszy.

Cieszy tak sprawne wydanie całej serii przez wydawnictwo - sprawdziłam na ich stronie i rozpoczynający cykl "Grobowy zmysł"  został wydany w październiku 2008 roku. Szkoda tylko, że w połowie serii zmieniono koncepcję okładki. Nawet nie chodzi o to, że motyw okładki dwóch pierwszych części uważam za ciekawszy od aktualnego, ale jak to będzie wyglądało na półce?!

Względy estetyczne zostawiając ostatecznie estetom, zachęcam do lektury całej serii. Do marca zostało jeszcze kilka dni - warto się przygotować na premierę, czytając poprzednie części. Tym, którzy cyklu nie znają, ale mają go w planach, trochę zazdroszczę, że tyle dobrego przed nimi...

Cykl "Harper Connelly". Charlaine Harris  
1. "Grobowy zmysł", Fabryka Słów, 2008
2. "Grób z niespodzianką", Fabryka Słów, 2009
3. "Lodowaty grób", Fabryka Słów, 2010
4. "Grobowa tajemnica", Fabryka Słów, 2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Będę wdzięczna za podpisywanie się w komentarzach. Pozwoli mi to na identyfikację stałych gości. Z góry dziękuję. :)

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...